You know when you’re cooking seven or eight pieces of bacon but they won’t all fit side by side in the pan?  You play bacon-tetris to make it all work out – rotating rashers until the pan is full.  Organizing chefs into the three sessions of Baconfest is a little like that: our own personal game of Bacon Tetris.  Tough work, but tasty!

frypan400

Today, we reveal to you the result of all that fiddling: the chef schedule for Baconfest Chicago 2015.  We hope it helps you make your best decision about which shift to pick on 2/16 when General Admission tickets go on sale.

Please note: General Admission tickets ($100 plus ticketing fees) will be on sale Monday, February 16 at 12:00 noon CST. VIP tickets ($200 each) are already available; VIPs enjoy early access to the event one hour before the general admission crowds arrive.

VIP Tickets [available now] and General Admission tickets [available 2/16] can be purchased here:

http://baconfestchicago2015.eventbrite.com

Tickets sell out every year - mark your calendars to BE READY on February 16 at noon central.

Baconfest will unfold over THREE exhibition sessions:

  • Friday Dinner on April 17 – General Admission from 7:00 PM – 10:00 PM
  • Saturday Lunch on April 18 – General Admission from 12:00 PM – 3:00 PM
  • Saturday Dinner on April 18 – General Admission from 7:00 PM – 10:00 PM

Ticket-holders get access to our bacon wonderland during the session they choose. They’ll also receive a reusable Baconfest shopping bag (sure to be an object of envy at every farmer’s market) and the karmic satisfaction of knowing that a portion of ticket proceeds goes to support the good work of the Greater Chicago Food Depository. Last year alone, we raised over $75,000 for the GCFD.

Greater Food Depository check presentation Saturday lunch - Baconfest 2014_400 14087368123_400

Tickets include access to:
1. Unlimited creative bacon-dishes from an all-star lineup of Chicago chefs (more on them below). More than 50 restaurants/chefs who will be sharing their bacon-creations with our guests at each session.

2. Samples of bacony wares from a curated selection of Sponsors & Experience Partners.  Veterans like Whole Foods Market and Enjoy: Urban General Store will be joined this year by new partners Oberto MeatsCabot Cheese and Wagshal’s Iberico Bacon.  Of course, Nueske’s Applewood Smoked Meats is back as our Bacon Sponsor, yes! Last year, they provided almost four tons of bacon for chefs to use in their dishes. Viva la Nueske’s! Their bacon is awesome and their support makes this event possible and delicious. Look here for all of our sponsors.

3. Seven drink tickets to exchange for ingenious bacon-cocktails, wine and beer.

We’re finalizing the details for 2015 drinks – here’s what we can say for sure.  As they did last year, Wirtz Beverage Illinois will be staffing a cocktail mega-station featuring cocktails and beers from their vast portfolio of products.  The Fifty/50 will be back with the Wobble-Stopper, the official Bloody Mary of Baconfest.

We’ll also have an assortment of frosty beers on-hand,  including brews from Goose Island Beer CompanyOld StylePabst Blue RibbonLagunitas Brewing CompanyLabatt BlueRevolution Brewing Company, and new for 2015 Milwaukee’s Lakefront Brewery.   Smeraldina Water will keep you hydrated and our new coffee partner High Brew Coffee will keep you caffeinated (no tickets required for water, soda or coffee).

pig butts shirt - Baconfest 2014_400 Inspiration Kitchens prep - Baconfest 2014_400 14067323165_400

Today we are most pleased to release the shift breakdown for our participating restaurants. We couldn’t be more grateful and honored that these ingenious chefs have chosen to share their time and energy with us to help us create our amazing bacon-party. Use this schedule to decide which session (or sessions!) you’d like to attend.

FRIDAY DINNER 4/17
Cooking Channel VIP Hour – 6:00pm-7:00pm
General Admission – 7:00pm-10:00pm

ACRE – Michael Lathrop

ARA-ON RESTAURANT – Trevor Hoyte

AVLI RESTAURANT – Louie Alexakis

BACINO’S – Allison Doerr

BIG JONES – Paul Fehribach (* 6 year BFC VET)

BISTRO DRE – Andre Christopher

BLACK DOG GELATO – Jessica Oloroso

BOTTLEFORK – Kevin Hickey / Evan Packer

CARNIVALE – Rodolfo Cuadros

CERES’ TABLE – Giuseppe Scurato

CHICAGO-365 HOSPITALITY – Erin Wishon

COURAGEOUS BAKERY – Laura Pekarik

EDZO’S BURGER SHOP – Eddie Lakin

EPIC RESTAURANT – Daniel Marquis

FORK – Timothy Cottini

FRESCO 21 – Brian Wolters (* 2013 Golden Rasher Award Winner)

INSPIRATION KITCHENS – Greg Darrah

ITALIAN VILLAGE RESTAURANTS – Jose Torres

JORDAN’S FOOD OF DISTINCTION – Jordan Spritz

KANELA BREAKFAST CLUB – Don Penza

LABRIOLA CAFE & RISTORANTE

LOCKWOOD RESTAURANT at the Palmer House – Mathew Wiltzius (* 2013 Golden Rasher Award Winner)

MADDY’S DUMPLING HOUSE – Chrissy Camba

MICHAEL JORDAN’S STEAKHOUSE – Craig Couper

MITY NICE BAR & GRILL – John Chiakulas (* 2014 Golden Rasher Award Winner)

NONNA SANTI’S BISCOTTI – Jo-Marie Frigo

OLD TOWN POUR HOUSE – Paul Katz

OSTERIA VIA STATO – David DiGregorio

PERENNIAL VIRANT – Paul Virant & Ed Sura

PRIMEBAR – David Reyes

PURE KITCHEN – Sean Spradlin

Q-BBQ – Michael LaPidus

RED DOOR – Troy Graves (* 8 year BFC VET, 2009 Golden Rasher Award Winner)

RUB’S BACKCOUNTRY SMOKEHOUSE – Jared Leonard

SEEDLING FRUIT – Peter Klein

SHEEKAR DELIGHTS – Diane Khouri Joseph

STAN’S DONUTS – Rich Labriola

STATE & LAKE at The Wit Hotel – Kevin Atkinson

SUNDA – Jess De Guzman

TACO JOINT – Edgar Torres

TANTA – Jesus Delgado

TAVERN ON RUSH – John Gatsos

TÊTE CHARCUTERIE – Thomas Rice & Kurt Guzowski

THE BAD APPLE – Craig Fass (* 2015 Golden Rasher Award Winner)

THE CHEESIE’S TRUCK – Eddie Cisneros

THE SOUTHERN – Eric Michael

THE WINCHESTER – Greg Bastien

TRENCHERMEN – Pat Sheerin – (* 7 year BFC VET, 2010 Golden Rasher Award Winner)

UGLY MUG CAFE – Mik J. Wright

UNCLE BUB’S BBQ – Kyle VerVynck

VELVET TACO – John Franke

VIAND BAR & KITCHEN – Tyler Nelson

WEST LOOP SALUMI – Gregory Laketek

WOLLENSKY’S GRILL – Victor Newgren

WOODHAVEN BAR & KITCHEN – Zachary Prince

SATURDAY LUNCH 4/18
Cooking Channel VIP Hour – 11:00am-12:00pm
General Admission – 12:00pm-3pm

AUTRE MONDE CAFE & SPIRITS – Andrew Kerns

AY CHIWOWA

BACARO – Drew Starkey

BARBAKOA – Dudley Nieto

BEAVER’S COFFEE & DONUTS

BENNY’S CHOP HOUSE – Aaron Lindgren (* 2013 & 2014 Golden Rasher Award Winner)

BLUE DOOR FARM STAND – Justin Ferguson

BROWNTROUT – Sean Sanders

BURGER BAR CHICAGO – John McLean

CARNITAS URUAPAN – Marcos Carbajal

CELESTE – Nick Lacasse

CHICAGO q – Ian Thompson

DAVID BURKE’S PRIMEHOUSE – Amanda Warren (* 8 year BFC VET)

DÖNERMEN – Shawn Podgurski

FIRECAKES – Jonathan Fox

FIREFLY GRILL – Niall D. Campbell II

FLO AND SANTOS – Mark Rimkus

FLO CAFE & BAR – Leonard Sanchez

GLAZED AND INFUSED – Chris White

HONEY BUTTER FRIED CHICKEN – Joshua Kulp & Christine Cikowski (* 2015 Golden Rasher Award Winner)

HOWELLS & HOOD – Brett Neubauer

HUB 51 – Mike Bellovich

HUSKY HOG BBQ – Joseph Woodel

HUTCH AMERICAN BISTRO – Marc Wuenschel

KAISER TIGER – Pat Berger

KAMA BISTRO – Vikram Singh

LE BOUCHON & LA SARDINE – Oliver Poilevey & Scott Jambrosek

LOBBY LOUNGE

LOKaL – Artur Wnorowski

MERCADITO COUNTER – Aldo Ayala

MINDY’S HOT CHOCOLATE – Amanda Barnes

MRS. MURPHY & SONS IRISH BISTRO – Jeanne Carlson

OLD TOWN SOCIAL – Corderro Miller

OSTERIA LA MADIA – Jonathan Fox

PADDY LONG’S – Patrick Berger & Chris Latchford (* 7 year BFC VETS)

PIECE – Bill Jacobs & Charlie Springer

PLEASANT HOUSE BAKERY – Art and Chelsea Jackson

PUBLIC HOUSE – Amy Arnold

QUINCE – Kristine Antonian (* 2014 Golden Rasher Award Winner)

RANDOLPH TAVERN – Wilbert Pagulayan

RED BUTTER – Monica Sehgal Sharma (* 2012 Golden Rasher Award Winner)

SIGNATURE ROOM – Cardel Reid (* 8 year BFC vet restaurant, 2010 Golden Rasher Award Winner)

SLURPING TURTLE – Takashi Yagihashi (* 2015 Award for Most Creative Use of Bacon)

SPACCA NAPOLI – Jonathan Goldsmith

SPARROW COFFEE – Chris Chacko

STANLEY’S KITCHEN AND TAP

STOUT BARREL HOUSE & GALLEY – Michael Matthews

TABLE, DONKEY & STICK – Scott Manley

THE CHOP SHOP – Nick Moretti

THE RADLER – Nathan Sears (* 8 year BFC VET, 2011 Golden Rasher Award Winner)

THE SALSA TRUCK – Dan Salls

TROQUET RIVER NORTH – Tim Davidson

UNITE URBAN GRILL – Rob Schlitt

UNTITLED SUPPER CLUB – Bryan Collante

WHISK – Ricardo Rodriguez

WOW BAO

XOCO WICKER PARK – Rick Bayless

ZED451 – Andrea Williams – (* 2012 Golden Rasher Award Winner)

SATURDAY DINNER 4/18
Cooking Channel VIP Hour – 6:00pm-7:00pm
General Admission – 7:00pm-10:30pm

312 CHICAGO – Luca Corazzina

676 RESTAURANT AND BAR – Anthony Herve (* 2012 Golden Rasher Award Winner)

694 WINE & SPIRITS – Chris Dunstatter

ATWOOD – Brian Millman (* 6 year BFC VET)

BAKIN’ & EGGS – Bob and Gina Hartwig

BANG BANG PIE SHOP – Patrick Cloud (* 2014 Golden Rasher Award Winner)

BARN & COMPANY – Gary Wiviott

BIRCHWOOD KITCHEN – Jesse Williams

BITE CAFE – Todd Decker

BRIDGE HOUSE TAVERN – Mark Hemmer

CHARLATAN – Matthew Troost

DAVANTI ENOTECA – Daniel Harris

E+O FOOD AND DRINK – Rodelio Aglibot

FARMHOUSE – Eric Mansavage (* 2014 Golden Rasher Award Winner)

FRANCESCA’S RESTAURANTS – Elvia Granados (* 2014 Golden Rasher Award Winner)

FREESTYLE FOOD + DRINK – Geordan Stenson

FRONTIER – Brian Jupiter

FULTON MARKET KITCHEN – Kyle Petersen

GAYLE’S BEST EVER GRILLED CHEESE – Gayle Voss

GINGERSNAP SWEETS & SUCH – Jen Templeton

HASH HOUSE A GO GO – Brad Gold

HOMESTEAD – Rob Shaner

HUBBARD INN – Matt Wilde

III FORKS PRIME STEAKHOUSE – Billy Caruso

KNIFE & TINE – Paul Caravelli (* 2015 Golden Rasher Award Winner)

LIBERTAD – Armando Gonzalez

LINKS TAPROOM – Cary Michael

MARION STREET MARKET – Bret Bohning

MAX’S WINE DIVE – Jessica Brumleve

MERCAT A LA PLANXA – Evan Behmer

MORE – Patty Rothman

MOXEE RESTAURANT – Rob Stromm

NaanSense – Hiran Patel & Sahil Singh

NANA – Jeremy Kiens

OSTERIA LANGHE – Cameron Grant (* 2015 Golden Rasher Award Winner)

PARAMOUNT ROOM – Stephen Dunne

PINSTRIPES – Cesar Gutierrez

PORKCHOP – Kenneth Robinson

REVOLUTION BREWING – Charlie Eure

ROCKIT BAR & GRILL/ROCKIT BURGER BAR – Amanda Downing

SAIGON SISTERS RESTAURANT – Matt Riordan

SON OF A BUTCHER TAVERN – Frank Valdez

SOUTH WATER KITCHEN – Roger Waysok (* 6 year BFC VET, 2010 Golden Rasher Award Winner)

SPENCER’S JOLLY POSH FOODS – Garrett Christiansen

TERZO PIANO at the Art Institute of Chicago – Megan Neubeck

THE BEDFORD & CARRIAGE HOUSE – Michael Galen

THE BRIXTON – Alex (Jethro) Gialanella

THE DAWSON – Shaun King

THREE ACES – Matt Troost (* 2012 & 2013 Golden Rasher Award Winner)

THREE FLOYDS BREWING Co. – Pat Niebling

TRAVELLE – Scott Green

TWO RESTAURANT AND BAR – Kevin Cuddihee

VANILLE PATISSERIE – Stacy Waldrop

VIE – Brian Motyka (* 8 year BFC VET Restaurant, 2015 Golden Rasher Award Winner)

VINCENT – Adam Grandt

WEST TOWN BAKERY & DINER – Chris Teixeira

ZAPATISTA – Alberto Mendez

The line-ups are subject to change, but we don’t expect much fluctuation.